



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 32 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 20 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | S08 |
| Interface | SCI |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 30 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LVD, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Frequency | 20 MHz |
| RAM Size | 1 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 30 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Max Clock Frequency | 20 MHz |
| ADC Resolution | 8 bit |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 717
Distributors
pcbx
Unit Price$2.31515
Ext.Price$2.31515
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.31515 | $2.31515 |
| 10 | $1.74577 | $17.45770 |
| 25 | $1.60813 | $40.20325 |
| 50 | $1.52790 | $76.39500 |
| 100 | $1.45167 | $145.16700 |
| 300 | $1.38855 | $416.56500 |
| 500 | $1.32817 | $664.08500 |
| 1000 | $1.27043 | $1270.43000 |
